Sławomir Kitowski, GDYNIA. PEJZAŻ NADMORSKI,
Wydawnictwo Alter Ego, Gdynia 2009


Album, format 235 x 315 mm, objętość 160 stron, druk na papierze kredowym, twarda oprawa, obwoluta, ponad 200 fotografii wysokiej jakości, przedstawionych w formie barwnej opowieści, opatrzonej wstępem i komentarzami w języku polskim i angielskim.

Wszystko co najważniejsze dla Gdyni wiąże się z morzem. Album prezentuje walory nadmorskiego położenia miasta i jest najnowszym, barwnym jego portretem. Jest kontynuacją dobrze przyjętego przez Czytelników kilka lat temu albumu „Słoneczna Gdynia”. Są jednak istotne różnice – miasto od tamtego czasu zmieniło się, a nowy album znacznie więcej miejsca poświęca urodzie naturalnego krajobrazu. Przedstawiam Gdynię najnowszą – jej atrakcje, barwy i klimaty. Sporo w albumie miejsc znanych i lubianych – dużo zaskakujących. Reprezentacyjne Molo Południowe, marina, bulwar, muzea, wielkie koncerty, teatr, zielone enklawy w śródmieściu, inspiracje modernistyczną architekturą, a dalej – urzekający świat przyrody w rezerwacie Kępa Redłowska, urokliwe zakątki Orłowa i atrakcje Kolibek. Album zamykają zdjęcia związane z gospodarką morską i portem, od którego zaczęła się wielka historia Gdyni.

W książce, oprócz wstępu Sławomira Kitowskiego, przeczytamy refleksje o pejzażu nadmorskim Gdyni, zaproszonych przez autora znanych osób: prof. dr hab. Krzysztofa Skóry - ekologa, dr hab. Marii Jolantę Sołtysik - historyka architektury i dr Wojciecha Szczurka - gospodarza miasta.

Wśród ponad 200 fotografii wszystkie są autorstwa Sławomira Kitowskiego, z wyjątkiem kilkunastu zdjęć wykonanych przez czterech zaproszonych przez autora fotografików: Jerzego Abramowicza (zdjęcia podwodne), Tomasza Degórskiego, Andrzeja Gojke i Piotra Manasterskiego.

Produkt niedostępny.Gazeta.pl - Recenzja albumu Sławomira Kitowskiego „Gdynia. Pejzaż nadmorski”

Do księgarń trafił nowy album Sławomira Kitowskiego „Gdynia. Pejzaż Nadmorski”, w którym zafascynowany swoim miastem fotografik odsłania urodę naturalnego krajobrazu.

Przygotowanie nowego albumu zajęło mu rok. - W pracy nad książką towarzyszyła mi myśl, że piękno przyrody nie jest nam dane raz na zawsze. Jeśli o ten skarb nie zadbamy, nasze wnuki nie będą nim się cieszyć - mówi Sławomir Kitowski, fotografik, autor i wydawca albumów o Gdyni, znawca gdyńskiej historii.

Kitowski tym razem postanowił skupić się na przyrodzie i walorach nadmorskiego położenia miasta. Na ponad 200 zdjęciach (większość jego autorstwa) maluje urodę naturalnego krajobrazu miasta tonącego w zieleni i stykającego się z morzem. Są wśród nich zdjęcia lotnicze i portrety przyrodniczych detali - wszystko wysmakowane, malarskie i dopracowane w każdym calu.

Fotograficzną podróż po mieście zaczyna na Molo Południowym, by po uwiecznieniu pasa nadmorskiego, centrum Gdyni i obszarów parkowych, zakończyć ją na terenach portowych. - Przedstawiam Gdynię najnowszą, jej atrakcje, barwy i klimaty. Sporo w albumie miejsc znanych i lubianych, dużo zaskakujących - opowiada autor. Ale nawet te najbardziej znane ujmuje w niebanalnej formie - połyskujące odbicie „Błyskawicy” w basenie prezydenta bardziej przypomina obrazy francuskich impresjonistów niż zarys okrętu, a spoglądający na morze orłowski posąg Chrystusa ma za aureolę wschodzące słońce.

Oprócz Kitowskiego swoje unikatowe zdjęcia publikuje w albumie Jerzy Abramowicz - nurek, autor znakomitych zdjęć z podwodnego rezerwatu Kępa Redłowska.

Nowy album Kitowskiego to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Gdyni. Warto przygotować na nią miejsce w domowej biblioteczce obok innych książek tego autora.

Sławomir Kitowski „Gdynia. Pejzaż Nadmorski”, wydawnictwo Alter Ego, Gdynia 2009. Promocja albumu i wystawa fotografii w Muzeum Miasta Gdyni - 31 marca o godz. 17 (zaproszenia) oraz następnego dnia 1 kwietnia o godz. 18. (wstęp wolny).

Katarzyna Fryc, Gazeta.pl, 2009-03-20


Trojmiasto.pl - Gdyński pejzaż w fotografii

Na księgarskie półki trafia kolejny, barwny portret miasta z morza i marzeń. „Gdynia. Pejzaż nadmorski” to dziewiąty album bogato ilustrowany zdjęciami Sławomira Kitowskiego.

Sławomir Kitowski jest grafikiem. Zdjęcia wykonuje z zamiłowania i pasji.
- Przemierzam z aparatem pas nadmorski wzdłuż i wszerz o różnych porach dnia. Zwracam uwagę na kompozycję, światło i zmieniający się kolor pod wpływem załamania promieni słonecznych - to robi każdy malarz. Moje zdjęcia nie są „podkręcane” jak w reklamach. Są prawdziwe i naturalne - zapewnia Sławomir Kitowski. - Chciałbym, aby miejsca pokazane w albumie każdy mógł zobaczyć w naturze. Trzeba tylko nastawić odpowiednią „czułość” w sobie i dostrzec piękno. No i mieć trochę szczęścia, aby np. zobaczyć szmaragdową toń morza u stóp Kępy Redłowskiej lub oszronioną grzywę drzew na klifie o wschodzie słońca.

Efektem fotograficznych „polowań” Sławomira Kitowskiego jest „Gdynia. Pejzaż nadmorski”. Album ma 160 stron. Wydany został na papierze kredowym w twardej oprawie i zawiera ponad 200 fotografii.

- Pokazałem miejsca znane i nieznane, życie miasta i krajobrazy, architekturę i wydarzenia kulturalne, bo chciałem przedstawić wszystkie barwy i atuty miasta - mówi autor. - Jednak szczególny akcent położyłem na unikalne środowisko naturalne - miejsca, które są skarbem nie tylko dla Gdyni, ale całej metropolii. Przykładem może być rezerwat przyrody Kępa Redłowska i urocze zakątki Orłowa. To jedyne takie miejsce w Polsce północno-wschodniej, a dostępne jest na wyciągnięcie ręki. Album dopełniają zdjęcia związane z gospodarką morską i portem, od którego zaczęła się wielka historia Gdyni.

„Kiedy autor tej książki dał mi szanse obejrzenia jej makiety tuż przed drukiem - prawdę mówiąc spodziewałem się co znajdę wewnątrz - najnowszy portret Gdyni” - napisał w komentarzu do albumu prezydent Wojciech Szczurek. - „Jednocześnie liczyłem na niespodzianki - mało znane lub wręcz tajemne miejsca naszego pięknego i ciągle zmieniającego się miasta (...). Co uderza w tym albumie? Dla wielu będzie z pewnością zaskakującym odkryciem to, jak bardzo Gdynia jest zanurzona w zieleni. Tę obiektywną, lecz niedocenianą prawdę ukazują fotografie - sugestywnie dobrane i z artyzmem wykonane przez autora”.

Otwarcie wystawy połączone z „wodowaniem” i prezentacją książki zaplanowano na 31 marca br. w Muzeum Miasta Gdyni. Wstęp jedynie na zaproszenia. Otwarte spotkanie z autorem odbędzie się w tym samym miejscu dzień później - 1 kwietnia o godz. 18. Wystawę można oglądać od 1 kwietnia w godz. 10.00 - 17.00 (codziennie z wyjątkiem poniedziałków).

Mariusz Kurzyk, Trojmiasto.pl, 2009-03-25