Przeskocz do treści

GDYNIA. PEJZAŻ NADMORSKI

Album, format 235 x 315 mm, objętość 160 stron, druk na papierze kredowym, twarda oprawa, obwoluta, ponad 200 fotografii wysokiej jakości, przedstawionych w formie barwnej opowieści, opatrzonej wstępem i komentarzami w języku polskim i angielskim.

Wszystko co najważniejsze dla Gdyni wiąże się z morzem. Album prezentuje walory nadmorskiego położenia miasta i jest najnowszym, barwnym jego portretem. Jest kontynuacją dobrze przyjętego przez Czytelników kilka lat temu albumu „Słoneczna Gdynia”. Są jednak istotne różnice - miasto od tamtego czasu zmieniło się, a nowy album znacznie więcej miejsca poświęca urodzie naturalnego krajobrazu. Przedstawiam Gdynię najnowszą - jej atrakcje, barwy i klimaty. Sporo w albumie miejsc znanych i lubianych - dużo zaskakujących. Reprezentacyjne Molo Południowe, marina, bulwar, muzea, wielkie koncerty, teatr, zielone enklawy w śródmieściu, inspiracje modernistyczną architekturą, a dalej - urzekający świat przyrody w rezerwacie Kępa Redłowska, urokliwe zakątki Orłowa i atrakcje Kolibek. Album zamykają zdjęcia związane z gospodarką morską i portem, od którego zaczęła się wielka historia Gdyni.

W książce, oprócz wstępu Sławomira Kitowskiego, przeczytamy refleksje o pejzażu nadmorskim Gdyni, zaproszonych przez autora znanych osób: prof. dr hab. Krzysztofa Skóry - ekologa, dr hab. Marii Jolantę Sołtysik - historyka architektury i dr Wojciecha Szczurka - gospodarza miasta.

Wśród ponad 200 fotografii wszystkie są autorstwa Sławomira Kitowskiego, z wyjątkiem kilkunastu zdjęć wykonanych przez czterech zaproszonych przez autora fotografików: Jerzego Abramowicza (zdjęcia podwodne), Tomasza Degórskiego, Andrzeja Gojke i Piotra Manasterskiego.